Facebook Ceneo

Czy wspinaczka to sport dla każdego?

Średnia ocena: 5/5
(2 opinie)
8 października 2015

Polacy coraz bardziej interesują się swoją formą fizyczną, oraz zdrowiem. Nawet w najmniejszych miejscowościach spotkać można siłownie, które pozwalają popracować nad sylwetką, oraz ogólną sprawnością. Dzięki temu, że w naszym kraju mamy dostęp do bardzo wielu zróżnicowanych form aktywności, każdy może odkryć pasję w ruchu. Dzisiaj przyjrzymy się wspinaczce, która jest świetną alternatywą dla osób chcących pracować nad swoją ogólną sprawnością i przy okazji świetnie się bawić, nie wykonując podczas treningu wyłącznie statycznych ruchów. Wspinanie wzmacnia wszystkie mięśnie, oraz poprawia koordynację ruchową i jest to sport przeznaczony dla każdego.

Wspinaczkę, można podzielić na dwa rodzaje tj. wspinaczkę z liną i bez liny. Oba rodzaje wspinaczki można uprawiać zarówno na prawdziwych skałach, oraz na specjalnych ściankach w obiektach zamkniętych, stworzonych dla wszystkich fanów wspinania, którzy przez cały rok chcą być aktywni w swoim ulubionym sporcie.

Jako pierwszą omówimy wspinaczkę z liną, która jest realizowana na dwa sposoby. Pierwszy sposób jest różnie nazywany ?na prowadzeniu?, ?z dołem?, lub ?na ekspresach?, a zasada działania jest taka, że osoba wspinająca się jest przywiązana do liny i podczas wspinania zaczepia linę o punkty asekuracyjne, do których przymocowane są tzw. ekspresy. Osoba asekurująca pozostająca na dole zaczepiona jest do drugiego końca liny i stopniowo popuszcza ją w miarę coraz wyższego wspinania się osoby na skale. Ta metoda jest bardziej emocjonująca, ponieważ w przypadku odpadnięcia od skały spadamy aż do momentu zatrzymania się liny na ostatnim zaczepionym punkcie asekuracyjnym.

Druga metoda z liną na tzw. wędkę polega na tym, że lina łącząca osobę wspinającą się i asekurującą przewieszona jest na samej górze skały, lub ściany, a ewentualne odpadnięcie nie powoduje długiej drogi spadania, tylko zawiśnięcie prawie na tej samej wysokości, chyba, że osoba asekurującą za bardzo popuści linę. Taka metoda wspinania stosowana jest podczas wspinania się na czas.

Oprócz wspinania z liną, mamy również tzw. bouldering, czyli wspinanie bez liny. Można go uprawiać zarówno na specjalnych ścianach, skałach, a także po wszystkim, gdzie jest się na czym utrzymać, a ewentualny upadek nie rodzi niebezpieczeństwa doznania ciężkich obrażeń. W mieście bouldering można wykonywać na starych murach, ścianach, betonowych nasypach kolejowych itp.

Jeśli chodzi o sprzęt do wspinaczki to na początek warto posiadać odpowiednie obuwie, oraz woreczek z magnezję. Z uwagi na to, że buty do wspinaczki kosztują nawet kilkaset złotych, to na pierwsze zajęcia lepiej przyjść w tenisówkach, a jeśli stwierdzicie, że wspinaczka to coś dla Was, warto zainwestować w odpowiednie obuwie. Dobierając dla siebie buty warto zwrócić uwagę na ich rozmiar, ponieważ powinny być o trochę za małe. Niektórzy mówią, że jeśli Twoje buty do wspinaczki powodują, że masz ochotę wymienić je na większy rozmiar tzn. że są dobre. Drugim elementem jest woreczek na magnezję, który nie jest dużym kosztem i można wykonać go nawet samemu. Co do samej magnezji to najlepiej kupić sproszkowaną i wsypać do woreczka. Niektórzy producenci sprzedają magnezję w specjalnej siatce, ale nie jest to zbyt wygodne w aplikacji, zwłaszcza kiedy wisisz na ścianie.

Najpopularniejszymi okolicami do wspinaczki skałkowej w Polsce są Jura Krakowsko-Częstochowska, oraz Góry Sokole w Rudawach janowskich. W okolicach Krakowa można również powspinać się na Skałkach Twardowskiego w Zakrzówku, lub w podkrakowskich dolinach: Będkowskiej, Bolechowickiej, Kluczwody i Kobylańskiej. Dla osób chętnych do wspinania w Tatrach polecić można doliny: Gąsienicową, Kościeliską i Pięciu Stawów, oraz rejon Morskiego Oka.

Newsletter
Informacje o nowościach, konkursach i promocjach. Dostęp do ofert dedykowanych. Regularnie kody rabatowe.

Płatności obsługuje:

Payu.pl
eCard