Facebook
Facebook Ceneo

Kitesurfing ? sport dla każdego

Jak to działa?
26 września 2015

Czym jest Kitesurfing?

Sport ten jest u nas już dość znany i wielu ludzi słyszało słowo kitesurfing, chociaż nie każdy sprawdził co się z tym słowem wiąże i jak ten cały ?kite? wygląda. Otóż kitesurfing jest sportem wodnym, który jest taką trochę mutacją windsurfingu połączonego z wakeboardingiem. Największa i najbardziej widoczna zmiana to pozbycie się żagla umieszczonego na desce windsurfingowej, który zbierał wiatr i zastąpienie latawcem, który trzymasz przy pomocy drążka, a wykorzystywanego w wakeboardingu. Taka konstrukcja pozwala na unoszenie się 10, czy 15 metrów nad poziom wody i wykonywanie niezwykłych ewolucji, na co windsurfing aż tak bardzo nie pozwalał.

Co potrzeba, żeby uprawiać Kitesurfing?

Do uprawiania tego sportu potrzebujemy przede wszystkim sprzętu, czyli wspomnianego już latawca, drążka (tzw. baru), którym sterujemy latawcem, oraz trapezu, do którego przypinamy latawiec i siebie. Poza tym jest jeszcze deska i pianka, która pozwala nam się nie wyziębić. Tyle w kwestii sprzętu, ale żeby zacząć przygodę z Kitesurfingiem warto zainwestować w podstawowe szkolenie, które pozwoli Ci szybko i bezpiecznie zostać kitesurferem.

Kto może uprawiać Kitesurfing?

Jedynym ograniczeniem jest waga, która musi wynosić minimum 40 kg. W przypadku lżejszych dzieci może być problem z utrzymaniem kierunku i dziecko będzie spychane w stronę, w którą wieje wiatr. Nie ma za to żadnych ograniczeń pod względem wieku w górę, więc każdy może poszaleć na desce niesionej wiatrem dmuchającym w ciągnący nas latawiec.

Czy ten sport jest drogi?

Koszt zakupu sprzętu do kite?a może się mocno wahać. Nowy sprzęt może kosztować nawet 10 000 zł, ale dzięki coraz mocniej działającemu rynkowi wtórnemu w Polsce dobry używany sprzęt można kupić już za 3000 zł i cieszyć się świetną zabawą przez kilka sezonów. Kurs kitesurfingowy to koszt rzędu 1000 zł. Taki kurs trwa około 10h i jest czasem w zupełności wystarczającym do tego, żeby po jego ukończeniu móc samodzielnie już uprawiać ten sport.

Gdzie w Polsce można uprawiać Kitesurfing?

Najbardziej popularnym miejscem i chyba najlepszym do tego typu sportu w Polsce jest Zatoka Pucka. Są tam świetne warunki, ponieważ woda na bardzo długim odcinku sięga najwyżej pasa, dzięki czemu nie masz obaw, że wiatr wyniesie Cię zbyt daleko od brzegu i będziesz miał sił na pływanie ze sprzętem z powrotem. W każdej chwili możesz zwinąć manatki i wracać na piechotę, jeśli masz dość latania. Poza tym woda jest tam cieplejsza, niż w pozostałej części Bałtyku, co daje dodatkowy komfort podczas wielogodzinnej zabawy w wodzie.

Czy ten sport jest bezpieczny?

Amatorskie uprawianie kitesurfingu jest bardzo bezpieczne, ponieważ uprawia się go w wodzie. Jeżeli się przewrócisz to woda amortyzuje Twój upadek. Dopiero przy bardziej ekstremalnych próbach wykonywania ewolucji może się skończyć naciągnięciem mięśnia, czy wstrząśnieniem mózgu dlatego warto w takim wypadku zaopatrzyć się dodatkowo w kask.

Mam nadzieję, że tych kilka informacji zachęci kogoś do wypróbowania tego sportu przy okazji kolejnej wizyty nad morzem zarówno naszym Bałtykiem, jak i podczas wyjazdów poza Polskę. Możecie też skorzystać ze szkolenia kitesurfingowego oferowanego na naszym portalu.

Newsletter

Informacje o nowościach, konkursach i promocjach. Dostęp do ofert dedykowanych. Regularnie kody rabatowe.

Płatności obsługuje:

Payu.pl
eCard