Facebook
Facebook Ceneo

Tunel Aerodynamiczny - czyli 200 km/h kilka metrów nad ziemią.

Jak to działa?
31 maja 2015

Prawie każdemu przeszło kiedyś przez myśl, aby skoczyć ze spadochronem? Takie życiowe marzenie, które spełnia się na okrągłe urodziny, lub podczas innych wyjątkowych okazji. Skok ze spadochronem czasem zdaje się być takim wyznacznikiem odwagi i przełamywania własnych ograniczeń. Podczas skoku chyba najbardziej emocjonującym momentem (oprócz samego opuszczenia samolotu) jest te kilkadziesiąt sekund pomiędzy siedzeniem na bezpiecznej ławeczce w samolocie, a szybowaniem z otwartą czaszą spadochronu. Właśnie w ciągu tych cennych sekund pędzisz na złamanie karku z prędkością 200 km/h, a ziemia zbliża się niesamowicie szybko.

Taki skok nie jest tani, bo bez wideofilmowania kosztuje średnio 700 zł. Poza tym rzeczywiście trzeba mieć w sobie odrobinę szaleństwa, żeby wzbić się na 4000 m tylko po to, aby później wyskoczyć. Jest jednak alternatywa dla skoków, która pozwala właśnie na ?spadanie? 200, a nawet 300 km/h przez kilka minut, a wszystko to na wysokości kilku metrów. Zaskoczony? Mowa o tunelu aerodynamicznym, nazywanym też potocznie aerotunelem. Urządzenie to wykorzystuje potężny silnik, który wydmuchuje pionowy strumień powietrza z dużą prędkością, dzięki czemu uczestnik zabawy unosi się w powietrzu. Wszystko to odbywa się w tubie wysokiej na 8-10 metrów i średnicy około 3-4 m. Taka objętość spokojnie wystarczy do ?popływania? po tym powietrznym akwarium, a bardziej doświadczonym na wykonywanie ewolucji.

Aerotunel jest wojskowym wynalazkiem, który wcześniej wykorzystywany był wyłącznie do treningów oddziałów desantowych, ale od kilku lat w Europie zaczęły powstawać takie tunele na użytek cywili, czyli osób prywatnych i członków szkół spadochronowych. Powstała nawet nowa dyscyplina zwana Body Flying, która jest swego rodzaju formą relaksu.

Mimo tego, że cała zabawa odbywa się na niskim pułapie, to lot w aerotunelu wymaga dużego skupienia, oraz dobrego stanu zdrowia. Na pewno nie powinny brać udziału osoby z chorobami serca i płuc, epilepsją, astmą, czy chorobami przewlekłymi układu ruchu. Kobiety w ciąży również nie powinny wchodzić do tunelu. Przyczyną tego jest duża prędkość powietrza wydobywającego się z turbin. W środku tuby razem z uczestnikiem znajduje się instruktor, który dba o jego bezpieczeństwo, ale każdy fałszywy ruch stwarza ryzyko uderzenia w ścianę tunelu. O ile dla zdrowego człowieka nie jest to groźne, to dla ludzi ze schorzeniami, które wymieniłem może skończyć się niemiłym wspomnieniem z zabawy.

W Polsce klienci indywidualni mają dostęp do tunelu aerodynamicznego jedynie w dwóch miejscach. Jedno z nich znajduje się w Lesznie, na terenie Centralnej Szkoły Szybowcowej, za to w Warszawie są, aż dwa tunele, z tym, że jeden jest mobilny, a jego konstrukcja po złożeniu mieści się w naczepie ciągnika siodłowego. Pozwala to na transport tunelu w dowolne miejsce, do którego prowadzi utwardzona droga. Mobilny tunel aerodynamiczny jest własnością firmy Mistrzowie Imprez, która organizuje również jazdy Monster Truckiem po specjalnym torze w Konstancinie-Jeziorna.

Wszystkich chętnych do zabawy wisząc kilka metrów nad ziemią zapraszamy do Konstancina-Jeziornej, w celu przetestowania tej nowej dla Polaków rozrywki, jaką jest wizyta w tunelu aerodynamicznym.

Newsletter

Informacje o nowościach, konkursach i promocjach. Dostęp do ofert dedykowanych. Regularnie kody rabatowe.

Płatności obsługuje:

Payu.pl
eCard