Facebook Ceneo

Prezent dla mola książkowego — co kupić na prezent osobie, która uwielbia świat literatury?

Średnia ocena: 5/5
(2 opinie)
14 listopada 2023

I teraz tak — mamy wśród znajomych oczytaną osobę. Kogoś, kto uwielbia książki, biblioteka to jego drugi dom. Albo ma własną bibliotekę  w swoim domu lub mieszkaniu.  Czy takiej osobie warto podarować nową powieść? A może zaskoczyć ją podarkiem zupełnie niecodziennym, który właśnie oderwie czytelnika od wciągającej lektury i pozwoli mu samemu zasmakować przygód, zamiast tylko o nich czytać? 

W niniejszym artykule doradzę, jak wybrać podarunek dla książkoholika w trzech kategoriach. Pierwsza kategoria to książki, druga kategoria to gadżety, a trzecia to prezent-przeżycie, czyli prezent, który pozwoli obdarowanemu na własnej skórze poczuć, co to znaczy smak przygody :)

Kategoria pierwsza prezentów dla mola książkowego: książki

Jak kupić oczytanej osobie dobrą książkę? Taki prezent może stanowić dla was niezłą zagwozdkę. Mól książkowy zapewne ma już pokaźny zbiór powieści. Ponadto nie jest powiedziane, że spodoba mu się jakakolwiek tytuł. Nieważne czy ktoś czyta dużo, czy mało, zazwyczaj ma swój własny gust i jedne dzieła mogą podobać mu się bardziej, inne mniej. 

Zatem, jak widać, wybór odpowiedniej literatury może być wyzwaniem. Przed kupnem spróbuj zapoznać się wcześniej z domową biblioteką czytelnika. Jeżeli zauważysz co najmniej kilka tytułów jednego autora, wystarczy zakupić jedną z jego najnowszych powieści i z pewnością taka książka będzie dobrym strzałem :). 

Ponadto wybór dzieła dla książkoholika nie będzie trudny, gdy dobrze się znacie i znasz też jego upodobania literackie. W tym przypadku nie powinieneś mieć problemu z wyborem powieści, nawet kiedy chcesz postawić na całkiem nowego autora. Osoba obdarowana będzie wdzięczna za możliwość poznania nowości wydawniczej.

Kategoria druga prezentów dla mola książkowego: gadżety

Dlaczego gadżety? Bo kto ich nie lubi, a jest cała masa gadżetów, które sprawdzą się dla czytelnika, takich umilaczy lektury. 

Takim gadżetem może być milusi kocyk, poduszki, kubek z jakimś fajnym, wymyślonym przez ciebie nadrukowanym hasłem. Czyli produkty, dzięki którym czytanie może być wygodniejsze i przyjemniejsze.

Jednym z lepszych pomysłów (oczywiście jest to moja osobista opinia), dla książkoholika będzie imbryk na herbatę. Jeżeli chcesz skomponować zestaw prezentowy to dobierz do tego pyszną herbatę sypaną, i, na przykład, jakąś dobrą czekoladę. 

Oczywiście dla wyjadacza literatury, doskonałym podarunkiem będzie oryginalna zakładka do książki. Możesz się pokusić o kreatywność i wykonać ją samodzielnie — taki gest zostanie doceniony :). Zakładka może być samodzielnym upominkiem, jak i będzie stanowić doskonały dodatek do większego prezentu. 

Innym pomysłowym gadżetem dla mola książkowego będzie świeca sojowa lub zestaw świec sojowych. Świece dodadzą klimatu w czytelniczy wieczór. Ponadto świeczkę można bardzo łatwo wykonać samodzielnie — może nie być perfekcyjna, ale będzie bardziej cenna dla obdarowanego, niż gdybyś ją kupił w sklepie.

A może masz większy budżet lub robisz składkę ze znajomymi na większą niespodziankę? Postaw na elektroniczny czytnik. O ile osoba, która ma dostać podarunek,  już takiego nie ma. 

Nawet czytelnik, który woli czytać książki w ich tradycyjnej postaci, doceni wygodę, jaką daje elektroniczny czytnik. Przede wszystkim gadżet ten przydaje się w podróżach, zabiera zdecydowanie mniej miejsca niż tradycyjne publikacje, a ponieważ do czytnika można wgrać mnóstwo powieści, osoba obdarowana nie będzie musiała ograniczać się do wyboru jednej czy dwóch tomów na podróż. 

Kolejną zaletą jest fakt, że czytnik daje możliwość zakupu książek (e-booków) w o wiele niższych cenach, co z kolei pozwoli osobie obdarowanej zwiększyć swoją, elektroniczną tym razem bibliotekę, o wiele nowych pozycji i zaoszczędzić spore kwoty :). 

Atutów czytnika jest mnóstwo, poza powyższymi warto wspomnieć o tym,  że prezent ten jest ekologicznym wyborem, zatem jeżeli osoba, którą pragniesz obdarować tym gadżetem, stara się być eko — tym bardziej doceni gest.

 

Kategoria trzecia: prezenty-przeżycia

Kto z nas, czytając książkę, nie wyobrażał sobie siebie w roli głównego bohatera, przeżywającego wszystkie te przygody? Każdy czytelnik na pewno odtwarzał w swojej głowie sceny z powieści, wyobrażając sobie, że przeżywa to na własnej skórze. 

Jak umożliwić czytelnikowi przeżycie przygody, by mógł poczuć się jak bohater powieści? Otóż jest to bardzo proste, wystarczy, że wybierzesz jeden z wielu naszych prezentów w formie przeżyć!

Dla miłośników literatury, zdecydowanie w formie podarunku polecam voucher na wszelkiego rodzaju podniebne przygody, a przede wszystkim na lot motolotnią, lot paralotnią, loty balonem. 

Wszystkie te loty to wspaniałe atrakcje, które z pewnością będą dla obdarowanego mieszanką ekscytacji, adrenaliny. To świetny pomysł na prezent dla ludzi otwartych na nowe doświadczenia.

Lot balonem to strzał w dziesiątkę dla kogoś, kto lubi przygody, jednak z dużą dawką adrenaliny nie do końca mu po drodze. Taki lot to fantastyczne przeżycie, a także nieco romantyczne (idealne dla „marzycieli” ♥♥♥). Jest to spokojny lot, podczas którego można podziwiać malownicze widoki. Mimo łagodnego charakteru przeżycia z pewnością uczestnikowi nie zabraknie ekscytacji. Już sam „start”, czyli moment rozpoczęcia unoszenia się balony do góry, przyprawi o dreszczyk emocji :) A dalej, będzie tylko lepiej ♥. 

 • Lot balonemPROMOCJABESTSELLER

  Lot balonem

  Cena od 549 zł
  49 lokalizacjiKraków (centrum) - lot w tygodniu, Katowice, Lublin I, Częstochowa, Bielsko Biała, Warszawa - lot w tygodniu, Trójmiasto, Białystok, Biebrzański Park Narodowy, Warszawa - lot o wschodzie słońca, Łódź - lot o wschodzie słońca, Wrocław - lot o wschodzie słońca, Opole - lot o wschodzie słońca, Katowice - lot o wschodzie słońca, Kraków - lot o wschodzie słońca, Szczecin - lot o wschodzie słońca, Poznań - lot o wschodzie słońca, Karkonosze - lot o wschodzie słońca, Łódź (lot w tygodniu), Wrocław (lot w tygodniu), Opole (lot w tygodniu), Kraków (lot w tygodniu), Szczecin (lot w tygodniu), Poznań (lot w tygodniu), Karkonosze (lot w tygodniu), Jura Krakowsko-Częstochowska, Nałęczów, Lublin, Kazimierz Dolny, Kraków (centrum) - lot weekendowy, Zakopane - lot w tygodniu, Zakopane - lot weekendowy, Tatry, Opole (lot weekendowy), Kraków (lot weekendowy), Szczecin (lot weekendowy), Łódź (lot weekendowy), Poznań (lot weekendowy), Karkonosze (lot weekendowy), Wrocław (lot weekendowy), Radom, Warszawa - lot weekendowy, Katowice (lot w tygodniu), Katowice (lot weekendowy), Kazimierz Dolny I, Trójmiasto - lot o wschodzie słońca, Lublin - lot o wschodzie słońca, Olsztyn - lot o wschodzie słońca, Gdańsk
 • Lot balonem dla dwojgaPROMOCJABESTSELLER

  Lot balonem dla dwojga

  Cena od 1 098 zł
  44 lokalizacjiRadom, Katowice, Lublin I, Częstochowa, Bielsko Biała, Warszawa - lot w tygodniu, Trójmiasto, Białystok, Biebrzański Park Narodowy, Karkonosze (lot w tygodniu), Kraków (lot w tygodniu), Opole (lot w tygodniu), Poznań (lot w tygodniu), Szczecin (lot w tygodniu), Wrocław (lot w tygodniu), Łódź (lot w tygodniu), Karkonosze - lot o wschodzie słońca, Katowice - lot o wschodzie słońca, Kraków - lot o wschodzie słońca, Opole - lot o wschodzie słońca, Poznań - lot o wschodzie słońca, Szczecin - lot o wschodzie słońca, Warszawa - lot o wschodzie słońca, Wrocław - lot o wschodzie słońca, Łódź - lot o wschodzie słońca, Jura Krakowsko-Częstochowska, Nałęczów, Kazimierz Dolny, Lublin II, Szczecin (loty weekendowe), Łódź (loty weekednowe), Karkonosze (loty weekendowe), Kraków (loty weekendowe), Wrocław (loty weekendowe), Poznań (loty weekendowe), Opole (loty weekendowe), Warszawa - lot weekendowy, Katowice (lot w weekendowy), Katowice (lot w tygodniu), Kazimierz Dolny I, Nałęczów I, Lublin - lot o wschodzie słońca, Olsztyn - lot o wschodzie słońca, Gdańsk - lot o wschodzie słońca
 • Lot balonem nad BarcelonąNOWOŚĆ

  Lot balonem nad Barceloną

  Cena od 459 zł
  5 lokalizacjiDziecko do 12 lat, Lot w grupie dla jednej osoby, Prywatny lot dla 2 osób, Prywatny lot dla 3 osób, Prywatny lot dla 4 osób

Z nieco większą dozą adrenaliny wiążą się loty motolotnią lub paralotnią, ale wciąż jest to nie aż tak duża adrenalina, jak na przykład w skoku ze spadochronem (którą to atrakcję również mocno polecamy, dla bardzo odważnych czytelników :)). 

Zarówno lot motolotnią, jak i paralotnią, to niesamowite, nieziemskie przeżycie (w przenośni i dosłownie:)). Oderwanie się od ziemi, lot na otwartym powietrzu, poczucie tej przestrzeni — to coś, o czym szybko osoba obdarowana szybko nie zapomni :). Oczywiście loty te są lotami w tandemie, czyli w towarzystwie instruktora. 

 • Lot motolotniąPROMOCJANOWOŚĆBESTSELLER

  Lot motolotnią

  Cena od 169 zł
  58 lokalizacjiCzęstochowa - 20 minut, Kielce - 10 minut, Kraków, Warszawa (Kośmin) - 15 minut, Wrocław, Bydgoszcz - 20 minut, Gliwice - 10 minut, Poznań, Poznań - 15 minut, Poznań - 20 minut, Kielce - 15 minut, Kielce - 20 minut, Pińczów - 10 minut, Pińczów - 15 minut, Warszawa (Kośmin) - 20 minut, Warszawa (Kośmin) - 30 minut, Częstochowa - 10 minut, Toruń (Łysomice) - 20 minut, Toruń (Łysomice) - lot VIP, Bydgoszcz - lot VIP, Radom - 20 minut, Radom - 30 minut, Nad Górami Świętokrzyskimi - 60 minut, Gorzów Wlkp - 20 minut, Szczecin - 20 minut, Zielona Góra - 20 minut, Warszawa (Chrcynno) - 20 minut, Warszawa (Chrcynno) - 30 minut, Gliwice - 20 minut, Gliwice - 30 minut, Wrocław - 30 minut z filmowaniem, Wrocław - 60 minut z filmowaniem, Jura Krakowsko-Częstochowska - 45 minut, Jura Krakowsko-Częstochowska - 30 minut, Jura Krakowsko-Częstochowska - 15 minut, Rzeszów - 15 minut, Pińczów - 20 minut, Mazury, Rzeszów - 20 minut, Ostrów Wielkopolski - 60 minut, Ostrów Wielkopolski - 30 minut, Ostrów Wielkopolski - 15 minut, Gorzów Wielkopolski (Trzebicz) - 30 minut, Szczecin - 60 minut, Szczecin - 30 minut, Gorzów Wlkp - 60 minut, Gorzów Wlkp - 30 minut, Zielona Góra - 30 minut, Zielona Góra - 60 minut, Wrocław (Oborniki Śląskie) - 10 minut, Wrocław (Oborniki Śląskie) - 15 minut, Wrocław (Oborniki Śląskie) - 20 minut, Gorzów Wielkopolski (Trzebicz) - 20 minut, Giżycko, Gorzów Wielkopolski - lot w chmurach, Rzeszów - 10 minut, Szczecin - 10 minut, Gorzów Wielkopolski - 10 minut
 • Lot motolotnią z wideofilmowaniemBESTSELLER

  Lot motolotnią z wideofilmowaniem

  Cena od 209 zł
  30 lokalizacjiPińczów - 20 minut, Warszawa - 20 minut, Warszawa - 30 minut, Radom - 20 minut, Radom - 30 minut, Kraków, Wrocław - 30 minut, Wrocław - 60 minut, Kielce - 20 minut, Kielce - 10 minut, Kielce - 15 minut, Pińczów - 15 minut, Pińczów - 10 minut, Gorzów Wlkp - 60 minut, Zielona Góra - 20 minut, Gorzów Wlkp - 30 minut, Zielona Góra - 30 minut, Szczecin - 30 minut, Szczecin - 60 minut, Gorzów Wlkp - 20 minut, Zielona Góra - 60 minut, Szczecin - 20 minut, Gliwice - 30 minut, Ostrów Wielkopolski - 30 minut, Gliwice - 10 minut, Gliwice - 20 minut, Gorzów Wlkp. (Trzebicz) - 20 minut, Gorzów Wlkp. (Trzebicz) - 30 minut, Gorzów Wlkp. (Trzebicz) - 45 minut, Gorzów Wlkp. (Trzebicz) - 60 minut
 • Lot paralotnią z akrobacjamiNOWOŚĆ

  Lot paralotnią z akrobacjami

  Cena od 319 zł
  2 lokalizacjeTrójmiasto (Borsk), Trójmiasto (Borsk) - dla dwojga

Ciekawym pomysłem na przygodę dla czytelnika mogą też być bardziej przyziemne doświadczenia — mam na myśli off road lub jazdę quadem. Obie te atrakcje to przede wszystkim duża dawka frajdy. Przejażdżki gwarantują dużo śmiechu, dobrą zabawę i zdecydowanie dużo błota — to nie rozrywka dla czyściochów ?. Im większe grono uczestników imprezy, tym większy fun, zatem polecam nie tyle sprezentować przejażdżkę czytelnikowi, ile wybrać się na nią razem z obdarowanym :). 

 • Off Road 4x4 - kierowcaNOWOŚĆBESTSELLER

  Off Road 4x4 - kierowca

  Cena od 199 zł
  67 lokalizacjiKraków - 1h, Kazimierz Dolny 1h, Rycerka Dolna, Warszawa - 1h, Warszawa - 4h, Wrocław - 1h, Śląsk - 1h, Śląsk - 3 osoby, Łódź, Łódź - 2 godziny, Łódź - 3 godziny, Toruń - 1h, Szczecin - 2h, Lublin - 2 godziny, Kazimierz Dolny 4h, Katowice - 1h, Częstochowa - 1h, Katowice - 2h, Poznań - 2h, Śląsk, Trójmiasto - 1h, Trójmiasto - 2h, Poznań, Lublin - 3 godziny, Rycerka Dolna - 2 godziny, Wrocław (Kraina Wygasłych Wulkanów), Kraków - 2h, Poznań - 3h, Toruń - 2h, Toruń - 3h, Bydgoszcz - 1h, Bydgoszcz - 2h, Bydgoszcz - 3h, Rycerka Dolna - 3 godziny, Lublin - 1h, Szczecin - 1h, Bielsko Biała I, Szczecin - 3h, Sudety - 1 godzina, Sudety - 2 godziny, Gliwice, Krynica Zdrój - 1 godzina, Włocławek - 2 godziny, Włocławek - 1 godzina, Krynica Zdrój - 2 godziny, Krynica Zdrój - 3 godziny, Warszawa - trasa STANDARD, Warszawa - trasa PRO, Warszawa - trasa EKSPERT, Czeladź 1h, Czeladź 1,5 h, Zabrze 1h, Zabrze 1,5 h, Wyprawa off road - Poznań (Książ Wlkp) 3h, Wyprawa off road - Poznań (Książ Wlkp) 1,5h, Wyprawa off road - Poznań (Książ Wlkp) 2h, Wyprawa off road - Poznań (Książ Wlkp) 1h, Katowice - 30 minut, Jura Krakowsko - Częstochowska, Jura Krakowsko - Częstochowska - 1h, Jura Krakowsko - Częstochowska - 2h, Legnica, Wałbrzych, Jelenia Góra, Wrocław, Kazimierz Dolny 2h, Szczecin - 30 minut
 • Jazda quademBESTSELLER

  Jazda quadem

  Cena od 189 zł
  10 lokalizacjiKraków, Warszawa 1h, Wrocław, Łódź, Katowice - 1h, Częstochowa, Katowice - 2h, Legnica, Jelenia Góra, Wałbrzych

Świetnym pomysłem na upominek dla czytelnika może być voucher na masaż. Chociaż czytanie się chwali i jest to dobre ćwiczenie dla umysłu, ciało od wielogodzinnej lektury może być przeciążone. Zatem doskonałym podarkiem dla czytelników będzie coś w stylu karnetu na jogę lub vouchera na masaż leczniczy. 

Innym, fantastycznym podarunkiem dla czytelnika, będzie zaproszenie go na wyjazd weekendowy :) Niezależnie czy zabierzesz go do dużego, pełnego życia miasta, które będziecie chcieli pozwiedzać, czy też wybierzesz jakieś zaciszne miejsce, bliżej natury, wspólny weekend oderwie nieco czytelnika od lektury i pozwoli nacieszyć się rzeczywistym życiem :). 

Świetną ofertę pobytów weekendowych w przepięknych miejscach w Polsce, znajdziecie na naszej stronie :) Sprawdź, czy któraś z naszych propozycji przypadnie ci do gustu: POBYTY WEEKENDOWE

Justyna

Autor: Justyna

Newsletter
Informacje o nowościach, konkursach i promocjach. Dostęp do ofert dedykowanych. Regularnie kody rabatowe.

Płatności obsługuje:

Payu.pl
eCard