Facebook Ceneo

Czy lot motolotnią jest niebezpieczny?

Średnia ocena: 5/5
(2 opinie)
14 sierpnia 2023

Z jednej strony lot motolotnią może być jedną z najbardziej relaksujących i ekscytujących czynności, jaką będziesz miał okazję doświadczyć w życiu. Z drugiej pewne obawy mogą Cię jednak powstrzymywać od skorzystania z takiej atrakcji. Jeżeli myślisz o locie, ale boisz się o swoje bezpieczeństwo — ten artykuł jest dla Ciebie.

Lot motolotnią to bardzo ekscytujące przeżycie, jednak co może pójść nie tak? Na wstępie możemy wymienić złe warunki pogodowe, błędy pilota, błędna ocena warunków pogodowych dokonana przez pilota czy też błąd innego pilota motolotni, szybowca czy innej powietrznej maszyny, która w tym samym czasie korzysta w przestrzeni powietrznej. 

Mimo tych wszystkich „ryzyk” lot motolotnią to cały czas jeden z popularniejszych sportów ekstremalnych, który dostarcza adrenaliny, jak mało który inny sport. Dzieje się tak głównie dzięki prędkości, którą może uzyskać motolotnia, a przy tej prędkości znajdujemy się na otwartym powietrzu, a nie w obudowanym wnętrzu jak w samolocie czy szybowcu. 

Wrażenia zatem są niesamowite, jednak jak bardzo narażamy się, korzystając z takiego lotu? Od czego zależy ocena ryzyka? W niniejszym artykule poświęcimy chwilę, by przyjrzeć się niebezpieczeństwom lotu i omówić jak takie ryzyko zminimalizować. Sprawdzimy też, dlaczego loty uważane są za ryzykowne. Dodatkowo opiszemy też, jakich zasad bezpieczeństwa należy przestrzegać, aby lot odbył się poprawnie oraz jak na awaryjne sytuacje powinna być przygotowana sama motolotnia. 

A więc jak to jest z tym lotem motolotnią czy też lataniem ogólnie?

Ten artykuł nie powstał z myślą o tym, by przekonać cię, do skorzystania z tego lotu, ponieważ jest superbezpieczny, dlatego na główne pytanie odpowiemy w ten kontrowersyjny sposób: tak lot motolotnią jest niebezpieczny. A może nie tyle niebezpieczny, bardziej właściwe określenie to: bywa ryzykowny. 

Tak samo jak ryzykowna jest jazda samochodem, a większość dnia każdy z nas siada za kółko :). Jednak faktycznie, czas w powietrzu kilkaset metrów nad ziemią, bez niczego innego poza lotnią i ekwipunkiem, może wydawać się znacznie bardziej groźny. 

Przyjrzyjmy się wymienionym niebezpieczeństwom i sprawdźmy, jak można zminimalizować ryzyko zagrożeń podczas lotu. 

Warunki pogodowe

Zła pogoda, czyli silne wiatry, burze, duże opady z pewnością są największym zagrożeniem dla lotu motolotnią. Piloci motolotni muszą na bieżąco, bardzo dokładnie sprawdzać pogodę. A jeżeli pogoda zaskoczy pilota w czasie lotu, to trzeba lądować i zakończyć loty w danym dniu. Na szczęście u nas w Polsce raczej nie ma aż takich wariacji pogodowych i pogoda nie zmienia się w przeciągu sekundy, a wprawni i doświadczeni piloci wiedzą, jak dokładnie zweryfikować prognozę, jak dalece jest ona wiarygodna, a w razie załamania pogodowego potrafią szybko reagować. 

Z pewnością najbardziej niebezpieczne jest latanie w burzy, zwłaszcza w burzy nad zbiornikami wodnymi, ponieważ w takich miejscach jest większe ryzyko uderzenia pioruna. Jednak takie ryzyko bardzo łatwo zminimalizować — żaden pilot nie zorganizuje lotów pasażerskich w dzień, w którym występuje jakiekolwiek ryzyko wystąpienia burzy, opadów czy nawet silnych wiatrów. Aby przeprowadzić bezpieczne pasażerskie loty motolotnią, piloci wybierają dni ze stabilną pogodą.

Błędy pilota

Oczywiście możemy tutaj napisać o wieloletnim doświadczeniu naszych pilotów motolotniowych i rzeczywiście mają oni takie doświadczenie, przewożąc pasażerów od lat. Napiszmy zatem jakich błędów każdy pilot powinien się wystrzegać jeżeli chce przeprowadzić bezpieczny dla klienta lot. 

Pierwszy z nich to lot zbyt blisko ziemi. Czytelnicy tego, tekstu, którzy zastanawiają się nad lotem: nie bójcie się wysokości. Im wyższy lot, tym bardziej bezpieczny, zwłaszcza jeżeli mamy do czynienia z zalesionym terenem — chodzi po prostu o to, by nie zahaczyć o żadne drzewo. 

Kolejna ważna zasada bezpiecznego lotu to regularne sprawdzanie stanu technicznego maszyny. Pilot w każdym dniu, w którym lata, sprawdza maszynę (tak zwany przegląd przedstartowy), nie wspominając oczywiście o standardowych przeglądach technicznych każdej części maszyny. 

Trzecia ważna zasada bezpiecznego lotu to łagodne skręty. Czyli lecąc motolotnią, pilot powinien unikać ostrych zakrętów, co w zasadzie nie powinno być trudne w przestrzeni powietrznej, zwłaszcze jeżeli jesteśmy wysoko nad ziemią i nią ma żadnych przeszkód do tego, by zakręt wykonać delikatnie. 

Pisaliśmy o tym, że lot motolotnią jest ryzykowny, jednak warto mieć na uwadze, że większość błędów pilota jest „odwracalna”. Oczywiście najlepiej uniknąć błędu, jednak najczęściej jest tak, że nawet jeżeli pilot popełni błąd, jest w stanie szybko zareagować i „wyjść na prostą”.

Niebezpieczeństwo związane z innymi lotami

Z lataniem motolotnią czy też jakąkolwiek inną maszyną powietrzną, wiążę się jeszcze jedno niebezpieczeństwo — kolizja z inną motolotnią, z szybowcem czy ultralekkim samolotem. 

Jak tego uniknąć? 

To bardzo proste. Piloci motolotni muszą po prosty być czujni i zachowywać odpowiednią odległość, tak samo jak na drodze, jako kierowca powinieneś zachować odległość od auta, które jedzie przed Tobą.

Najwięcej lotów odbywa się na terenach Aeroklubów, skąd starują samoloty i szybowce. Natomiast motolotnie czy paralotnie często do lotu wybierają oddalone tereny, tak aby przestrzeni powietrznej podczas lotu nie zakłócał żaden inny lot. Jeżeli jednak motolotnia startuje z lotniska, to piloci starają się latać w zupełnie innym kierunku, aby nikt nikomu nie zakłócał lotu. 

Inne motolotnie czy paralotnie na niebie raczej też nie są problemem — motolotnia jest szybka i zwrotna, jeżeli pilot będzie czujny i zachowa odpowiednią odległość, w razie awaryjnej sytuacji spokojnie zdąży zareagować. 

Zabezpieczenia motolotni

W celach bezpiecznego wykonania lotu motolotnią pasażer oraz pilot motolotni zapinają się w specjalną uprząż. Szelki uprzęży zostały zaprojektowane tak, by utrzymać ciało w optymalnej pozycji podczas lotu (zwłaszcza, jeżeli pilot podczas lotu wykonuje akrobacje). 

Kolejnym zabezpieczeniem podczas lotu motolotnią jest spadochron. Nie jest to jednak standardowa procedura bezpieczeństwa. Większość pilotów nosi ze sobą spadochron podczas lotu, ale nie każdy. Motolotnia to lotnia napędzana silnikiem, ale nawet jak silnik zawiedzie, to motolotnia spokojnie bez niego wyląduje (tak zwane lądowanie awaryjne).

Podsumowując: latać czy nie latać?

Nie można w 100% z czystym sumieniem powiedzieć, że lot motolotnią jest bezpieczny — jest to ryzykowny sport, tak samo jak wiele innych, zwykłych czynności w życiu. Natomiast ryzyko można minimalizować do akceptowalnego poziomu — i takie właśnie są obecne pasażerskie loty motolotnią

Motolotniami sterują doświadczeni piloci, którzy od lat potrafią poprawnie ocenić ryzyko pogodowe, reagować w różnych sytuacjach i zapanować nad maszyną w razie awarii. Ponadto sama maszyna jest wyposażona w zabezpieczenia, które w razie wypadku mogą uratować zdrowie i życie. 

I teraz pytanie: czy decydować się na lot. I tutaj odpowiedzieć musisz sobie sam. Wiele rzeczy w życiu jest ryzykownych, ale jak mówi stare przysłowie:  „bez ryzyka nie ma zabawy” :). A latanie jest naprawdę niesamowitym doświadczeniem, w powietrzu stajesz się zupełnie inną osobą, patrzysz na świat z innej perspektywy i masz wrażenie, że po prostu możesz wszystko. I to wszystko z perspektywy pasażera

Justyna

Autor: Justyna

Newsletter
Informacje o nowościach, konkursach i promocjach. Dostęp do ofert dedykowanych. Regularnie kody rabatowe.

Płatności obsługuje:

Payu.pl
eCard