Facebook Ceneo

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o locie balonem

Średnia ocena: 5/5
(3 opinie)
15 czerwca 2022

Lot balonem to cudowny pomysł na superatrakcję. Masz ochotę przeżyć niesamowitą przygodę? A może chcesz zaskoczyć swoją drugą połówkę? Zaproś ją na lot balonem dla dwojga – taki wyjątkowy prezent z pewnością wywoła niesamowite emocje w Was obojgu!

Jak wygląda taki lot, w jakich godzinach odbywają się loty? Na jakie wrażenia możecie liczyć, na jaką wysokość wznosi się balon? Jak wygląda kwestia bezpieczeństwa w lotach balonem? O tym wszystkim dowiecie się w niniejszym artykule.

Jak przebiega lot balonem

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że sam lot balonem trwa plus/minus 60 minut, natomiast cała atrakcja zajmuje około 3-4 godzin. Wliczany jest w to dojazd na miejsce startu, rozkładanie balonu, sam lot, lądowanie oraz składanie. Jeżeli chcesz, możesz uczestniczyć w rozkładaniu i składaniu balonu, albo możesz po prostu obserwować.

Na miejsce startu uczestnicy dowożeni są samochodami organizatorów. Samodzielnie muszą dojechać do punktu zbiórki, wyznaczonego przez organizatora. Oczywiście po wylądowaniu balonu organizatorzy odwożą uczestników do miejsca zbiórki.

Dlaczego lot balonem jest taaaki super ?

Lot balonem to ekscytujące przeżycie, piękne widoki z wysokości, wzniesienie się na kilkaset metrów do góry. Jednak, co jest jeszcze fajnego w balonie, to nieprzewidywalność lotu. Nie wiemy gdzie polecimy, ani gdzie dolecimy ?. Wszystko zależy od tego, jak lotem pokieruje wiatr. Pilot może tylko sterować wysokością lotu, ale nie jego kierunkiem. Oczywiście, mniej więcej, przed lotem, pilot jest w stanie sprawdzić kierunek wiatru, zatem mniej więcej wiadomo, gdzie lot się odbędzie, jednak nigdy nie mamy 100% pewności, w którym miejscu wylądujemy.

Lot balonem a warunki pogodowe

Balony mają bardzo wysokie wymagania pogodowe i trzeba na to zwrócić uwagę przed zakupem vouchera. Dlatego w lotach balonem nie ma gwarancji terminu, jednakże nie ma się co martwić – na realizację jest rok od daty zakupu vouchera, a w tym czasie na pewno wielokrotnie otrzymacie zaproszenie na lot.

Jakie zatem warunki pogodowe muszą zostać spełnione, aby lot  balonem mógł się odbyć?

- Opady: tylko całkowity brak opadów pozwala na lot

- Siła wiatru: brak silnych lub umiarkowanych wiatrów. Mniej więcej maksymalna prędkość wiatru bezpieczna dla lotu balonem to 20 km/h.

- Kierunek wiatru: od kierunku wiatru zależy kierunek lotu. Pod kątem kierunku wiatru wybierane są miejsca startu, by lot odbył się we właściwą stronę.

- Zagrożenie burzowe: brak zagrożenia burzowego  w promieniu do 50 km od startu lotu

- Termika: ważna dla lotów balonem jest termika powietrza. Termika to pionowy ruch powietrza, który powstaje na skutek nagrzewania ziemi. Te zjawisko pogodowe jest niewidoczne dla człowieka gołym okiem, natomiast podczas występowania termiki loty balonem nie mogą się odbywać. Właśnie dlatego balony mogą latać wyłącznie podczas wschodu lub zachodu słońca. Zjawisko termiki wtedy nie występuje. Pojawia się ona po około 3 godzinach od wschodu i ustępuje na około 3 godziny przed zachodem.

Jak widać, wymagania pogodowe są dość duże, jednak mimo to udaje się loty wykonać dość często, zwłaszcza latem. Co ciekawe, loty balonem odbywają się również zimą, jednak ze względu na duże wymagania pogodowe, loty zimowe organizowane są znacznie rzadziej.

Lot balonem – czy to jest bezpieczne?

Jak wygląda kwestia bezpieczeństwa w lotach balonem? Otóż loty powietrzne balonami ogrzewanymi gorącym powietrzem to jeden z najbezpieczniejszych sposobów podróżowania powietrznego! Loty balonem uznawane są za bezpieczniejsze od lotów helikopterem czy samolotem – potwierdzają to statystyki. A jeżeli to was nie przekonuje, pozwólcie nam przedstawić kilka istotnych informacji, dzięki którym poczujecie się pewniej:

1. Od pilotów lotów balonem wymagane jest posiadanie licencji. Aby ją uzyskać, przyszły pilot musi przejść wymagające szkolenie, które obejmuje co najmniej kilkadziesiąt godzin z teorii i kilkanaście lotów balonem z instruktorem. Ośrodki, w których można takie szkolenie wykonać, muszą być zatwierdzone przez Urząd Lotnictwa Cywilnego.

2. Piloci balonowi nie tylko muszą zrobić licencję, ale również muszą regularnie ją odnawiać, by utrzymać uprawnienia.

3. Za kwestię bezpieczeństwa odpowiada też pogoda, co opisaliśmy powyżej. Doświadczeni piloci decydują, czy w danym dniu lot może się odbyć, czy też nie. Do lotów balonem wybierane są bardzo bezpieczne warunki pogodowe, co zwiększa poziom bezpieczeństwa lotu balonem. Pilot przykłada dużą wagę do dokładnego sprawdzenia pogody i jeżeli nawet w delikatnym stopniu występuje jakiekolwiek zagrożenie – loty są odwoływane. Najważniejsze jest bowiem bezpieczeństwo klientów

4. Nowoczesne technologie – obecnie dysponujemy o wiele lepszą technologią niż, na przykład, 20 lat temu. A warto mieć na uwadze, że wtedy również balony zaliczane były do bezpiecznych sposobów transportu powietrznego.  Nowe technologie pozwalają na bardzo dokładne prognozowanie pogody w danym dniu – kierunek wiatru, możliwość opadów, czy jakiekolwiek inne zagrożenia są przewidywane praktycznie bezbłędnie. Ponadto na pokładzie balonu piloci korzystają z tabletów, które pozwalają śledzić trasę lotu.

5. Działalność baloniarska podlega nadzorowi Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Oznacza to między innymi, że sprzęt do lotów balonem musi przechodzić regularne przeglądy w certyfikowanych organizacjach obsługowych.

6. Każdy pilot balonowy, zajmujący się rekreacyjnym przewozem klientów, dba o bezpieczeństwo podczas lotu — od tego zależy bezpieczeństwo klientów, jak i jego samego . Wszystko jest dokładnie sprawdzane przed lotem, uczestnicy instruowani są na temat tego, jak bezpiecznie zachować się podczas lotu.  

Kto może latać balonem?

Nie istnieje wiele przeciwwskazań do lotów balonem, jednakże ze względów bezpieczeństwa nie mogą latać kobiety w ciąży oraz osoby o poważnych problemach sercowych. Oczywiście na pokład balonu nie wejdą osoby będące pod wpływem alkoholu lub innych używek. Dzieci do 6-7 roku życia również nie mogą latać (minimalny wzrost do lotu to 130 cm).

Innych przeciwwskazań nie ma, zatem lot jest możliwy dla większości osób, także dla osób niepełnoletnich lub w podeszłym wieku oraz dla osób niepełnosprawnych. Organizatorzy mają specjalnie przystosowane kosze balonów.

Lot balonem – grupowo, we dwójkę, czy samemu?

Na naszej stronie dostępnych jest kilka wariantów lotów balonem,  podstawowe rozróżnienie to:

1.Lot pojedynczy.

2.Lot balonem dla dwóch osób – lot w grupie (czyli w koszu balonu będą też znajdować się inne osoby).

3.Lot balonem dla dwóch osób – na wyłączność (w koszu balonu znajdują się tylko uczestnicy i pilot).

4.Lot rodzinny (minimum 3 osoby poniżej 18 lat oraz dwoje dorosłych).

5.Lot dla grupy przyjaciół (balon na wyłączność dla 6-8 osób).

 • Lot balonemPROMOCJABESTSELLER

  Lot balonem

  Cena od 599 zł
  49 lokalizacjiKraków (centrum) - lot w tygodniu, Katowice, Lublin I, Częstochowa, Bielsko Biała, Warszawa - lot w tygodniu, Trójmiasto, Białystok, Biebrzański Park Narodowy, Warszawa - lot o wschodzie słońca, Łódź - lot o wschodzie słońca, Wrocław - lot o wschodzie słońca, Opole - lot o wschodzie słońca, Katowice - lot o wschodzie słońca, Kraków - lot o wschodzie słońca, Szczecin - lot o wschodzie słońca, Poznań - lot o wschodzie słońca, Karkonosze - lot o wschodzie słońca, Łódź (lot w tygodniu), Wrocław (lot w tygodniu), Opole (lot w tygodniu), Kraków (lot w tygodniu), Szczecin (lot w tygodniu), Poznań (lot w tygodniu), Karkonosze (lot w tygodniu), Jura Krakowsko-Częstochowska, Nałęczów, Lublin, Kazimierz Dolny, Kraków (centrum) - lot weekendowy, Zakopane - lot w tygodniu, Zakopane - lot weekendowy, Tatry, Opole (lot weekendowy), Kraków (lot weekendowy), Szczecin (lot weekendowy), Łódź (lot weekendowy), Poznań (lot weekendowy), Karkonosze (lot weekendowy), Wrocław (lot weekendowy), Radom, Warszawa - lot weekendowy, Katowice (lot w tygodniu), Katowice (lot weekendowy), Kazimierz Dolny I, Trójmiasto - lot o wschodzie słońca, Lublin - lot o wschodzie słońca, Olsztyn - lot o wschodzie słońca, Gdańsk
 • Lot balonem dla dwojgaBESTSELLER

  Lot balonem dla dwojga

  Cena od 1 198 zł
  44 lokalizacjiRadom, Katowice, Lublin I, Częstochowa, Bielsko Biała, Warszawa - lot w tygodniu, Trójmiasto, Białystok, Biebrzański Park Narodowy, Karkonosze (lot w tygodniu), Kraków (lot w tygodniu), Opole (lot w tygodniu), Poznań (lot w tygodniu), Szczecin (lot w tygodniu), Wrocław (lot w tygodniu), Łódź (lot w tygodniu), Karkonosze - lot o wschodzie słońca, Katowice - lot o wschodzie słońca, Kraków - lot o wschodzie słońca, Opole - lot o wschodzie słońca, Poznań - lot o wschodzie słońca, Szczecin - lot o wschodzie słońca, Warszawa - lot o wschodzie słońca, Wrocław - lot o wschodzie słońca, Łódź - lot o wschodzie słońca, Jura Krakowsko-Częstochowska, Nałęczów, Kazimierz Dolny, Lublin II, Szczecin (loty weekendowe), Łódź (loty weekednowe), Karkonosze (loty weekendowe), Kraków (loty weekendowe), Wrocław (loty weekendowe), Poznań (loty weekendowe), Opole (loty weekendowe), Warszawa - lot weekendowy, Katowice (lot w weekendowy), Katowice (lot w tygodniu), Kazimierz Dolny I, Nałęczów I, Lublin - lot o wschodzie słońca, Olsztyn - lot o wschodzie słońca, Gdańsk - lot o wschodzie słońca
 • Romantyczny lot balonem dla dwojgaBESTSELLER

  Romantyczny lot balonem dla dwojga

  Cena od 2 299 zł
  15 lokalizacjiLublin, Częstochowa, Bielsko Biała, Warszawa - lot w tygodniu, Zakopane, Trójmiasto, Białystok, Biebrzański Park Narodowy, Karkonosze (lot w tygodniu), Jura Krakowsko-Częstochowska, Karkonosze (loty weekendowe), Warszawa/Łodź/Radom, Warszawa - lot weekendowy, Kazimierz Dolny, Nałęczów
 • Rodzinny lot balonemPROMOCJA

  Rodzinny lot balonem

  Cena od 2 600 zł
  4 lokalizacjeZakopane II, Zakopane I, Warszawa/Łodź/Radom, Karkonosze - 4 osoby
 • Wyprawa balonem dla grupy przyjaciół

  Wyprawa balonem dla grupy przyjaciół

  Cena od 1 999 zł
  11 lokalizacjiLublin - dla 4 osób, Lublin - dla 6 osób, Częstochowa - dla 4 osób, Częstochowa - dla 6 osób, Bielsko Biała - dla 4 osób, Bielsko Biała - dla 6 osób, Warszawa - dla 3 osób - lot w tygodniu, Trójmiasto - dla 4-5 osób, Karkonosze i Pogórze Izerskie - 7 osób, Warszawa/Łodź/Radom, Warszawa - dla 3 osób - lot weekendowy

W niektórych lokalizacjach można znaleźć podział na lot last minute, lot w tygodniu oraz lot weekendowy. Loty w tygodniu to loty organizowane od poniedziałku do czwartku, loty weekendowe – od piątku do niedzieli. Z kolei last minute to najtańsza możliwa wersja lotu balonem, jednakże czas oczekiwania na zaproszenie na lot jest wydłużony. Pierwszeństwo mają klienci z biletem standardowym, a osoby z last minute dostają zaproszenie wtedy, kiedy organizator uzbiera grupę do koszyka i zostanie mu kilka wolnych miejsc.

Jak się przygotować do lotu balonem, co ze sobą zabrać, jak się ubrać?

1. Przede wszystkim zabierz ze sobą wydrukowany voucher z prezentzycia.pl.

2. Jeżeli decydujesz się na poranny lot balonem (lot o wschodzie słońca) – dzień przed zjedz lekką kolację i postaraj się wcześnie zasnąć, aby dobrze wypocząć, wyspać się i być w pełni sił podczas wspaniałego lotu balonem następnego dnia :). O poranku, przed lotem zjedz lekkie śniadanie, pamiętaj o nawodnieniu  organizmu – zwłaszcza latem. Te same zasady sprawdzą się przed lotem popołudniowym – lekkie posiłki przed lotem, wypoczynek i nawadnianie (pijmy dużo wody ?). Jeżeli zdecydujesz się uczestniczyć w rozkładaniu i składaniu balonu (możesz odmówić, jeżeli nie chcesz) przyda Ci się dużo siły i energii.

3. Ubiór na lot – po prostu odpowiedni do pogody. Różnice temperatur są niewielkie, na wszelki wypadek jednak warto ubrać się na tak zwaną „cebulkę”. Zwłaszcza na lot o wschodzie słońca, kiedy jest jeszcze chłodno, warto zabrać ze sobą coś cieplejszego, na przykład kamizelkę. W przypadku obuwia powinno ono być pełne, najlepiej zakrywające kostkę, nie polecamy sandałów, japonek, klapek. Z koeli bardzo wskazana jest czapka na głowę, okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem UV.

4. Co zabrać na lot: polecamy zabrać lornetkę, oczywiście aparat (ale zdjęcia telefonem też dadzą radę ?).

Cena: Ile kosztuje lot balonem w Polsce?

Różnice cenowe są dość znaczne, cena lotu balonem uzależniona jest od lokalizacji, od ilości osób chętnych do lotu, a także od tego czy lot ma być na wyłączność, czy w grupie. To ile kosztuje lot balonem w niektórych przypadkach zależy też od tego czy lot ma się odbyć w tygodniu, czy w weekend. Najtańsze loty balonem dostępne są w wersji last minute. Ceny tych lotów zaczynają się już od 549 zł (lot pojedynczy).

Lot balonem: gdzie najlepiej polatać w Polsce?

W zasadzie to nie ma lokalizacji, której byśmy nie polecali. Na jakiekolwiek miasto się nie zdecydujesz z pewnością nacieszysz oczy pięknymi widokami ?.

Możemy jednak podpowiedzieć, które loty są najchętniej kupowane, a mianowicie  jest to lot balonem nad Jurę Krakowsko-Częstochowską, lot balonem nad Karkonoszami oraz lot balonem w Trójmieście. Niezależnie od tego, na jaką lokalizację się ostatecznie zdecydujesz, czy to będą góry, czy morze lub lot balonem w Warszawie, Łodzi, Opolu, Katowicach, Poznaniu, czy w jakimkolwiek innym mieście – gwarantujemy niesamowite emocje, super wrażenia, a także niezwykłe doznania estetyczne. Wszystkie te warunki z pewnością zostaną spełnione – pamiętajcie, że loty balonem są polecane zwłaszcza osobom, wrażliwym na piękno natury ?.

Zatem jeżeli masz wolne 4 godziny i nie masz pomysłu co z nimi zrobić – zapraszamy na lot balonem. Mam nadzieję, że udało nam się wyczerpująco wyjaśnić na czym polega lot balonem i jak się do niego przygotować. Lot balonem to naprawdę cudowna atrakcja – już sam moment oderwania się od ziemi jest niezwykle ekscytujący, a dalej jest już tylko lepiej. Moglibyśmy napisać jeszcze milion rzeczy o locie balonem, o tym jak pięknie widać ziemię z lotu ptaka, o tym, że wznosząc się do góry słyszysz bardzo dobrze to, co dzieje się na dole, ale im wyżej, tym większa ogarnia nas cisza. O, tym, że lądowanie nie zawsze bywa delikatne:). Cokolwiek jednak byśmy nie napisali, nie odda to odczuć, emocji, które odczujesz w dniu lotu – zatem nie zwlekaj, kup voucher już dziś, zabierz rodzinę lub znajomych i po prostu, zamiast czytać ten długi  tekst, poczuj na własnej skórze to, o czym tu napisaliśmy.

Tylko nie zapomnij potem napisać nam super opinii! A jak jeszcze nie jesteś przekonany,  do lotu, chociaż to jest chyba niemożliwe, jeżeli przebrnąłeś cały ten tekst – to sprawdź dotychczasowe opinie naszych klientów odnośnie lotu balonem – to już na pewno Cię przekona ;).

 

 

 

Justyna

Autor: Justyna

Newsletter
Informacje o nowościach, konkursach i promocjach. Dostęp do ofert dedykowanych. Regularnie kody rabatowe.

Płatności obsługuje:

Payu.pl
eCard