Facebook
Facebook Ceneo

Jak nauczyć się kupować dobre wino w sklepie?

Jak to działa?
10 maja 2022

Co to w ogóle znaczy – dobre wino? Czy to znaczy, że musimy kupić drogie wino? Na co zwrócić uwagę kupując butelkę tego popularnego trunku? Jak zacząć naukę o winach, gdzie szukać dobrych doradców? O tym wszystkim dowiecie się z niniejszego artykułu.

Składowe dobrego wina – czyli co wpływa na jakość?

Co wpływa na to, jak ostatecznie, finalnie, smakuje dane wino? W skrócie będzie to przede wszystkim szczep, ale też kwestia tego, z jakiego regionu dany szczep pochodzi. Inaczej będzie smakował Merlot z Chile, a zupełnie inaczej z Włoch czy Niemiec. Ma na to wpływ sposób hodowli danego rodzaju winorośli, ale też rodzaj gleby, dostęp do słońca i wody i wiele innych czynników.

Samych szczepów nie jest aż tak dużo, bo około 50, jednak ich odmian jest już o wiele więcej. Ponadto jeden szczep może występować w różnych miejscach na ziemi, co daje nam to tyle rodzajów wina, że naprawdę może być ciężko się w tym wszystkim połapać. Zwłaszcza osobom początkującym, które dopiero planują rozpoczęcie podróży w świat win. Jednak nie ma co się poddawać, gdyż poznawanie świata win, to naprawdę fascynująca podróż, a przy tym nauczymy się, jak kupić dobre wino, w zwykłym sklepie, a co więcej w dobrej cenie.

Czy dobre wino musi być drogie?

Jak wiadomo bowiem, dobre wino wcale nie musi być drogie. Wystarczy kilka cennych wskazówek i całkiem sporo – niestety lub stety ? – prób i testowania po prostu na sobie, by nauczyć się kupować wina naprawdę dobrej jakości i stojących w bardzo dobrej relacji jakość – cena.

A naprawdę warto poświęcić swój czas i otworzyć się na wino. Raz – jest to bardzo przyjemne hobby i wcale nie musi być drogie, chociaż zdajemy sobie sprawę, że wielu z was może tak uważać. Dwa, właśnie dzięki temu, że się dowiemy jak kupować wino, nauczymy się wybierać tańsze, które tak naprawdę jakościowo są lepsze od tych droższych. Często bowiem to, że wino jest drogie, nie oznacza, że jest dobre, tylko że po prostu ma narzuconą wysoką marżę przez sprzedawcę. Ucząc się o winach z pewnością nauczymy się rozróżniać gdzie warto zaopatrzać się w ten trunek, by nie przepłacać.

Jak zatem kupić dobre wino? Od czego zacząć?

Przede wszystkim od szczepów. Warto zapoznać się z najpopularniejszymi szczepami win i kupić kilka butelek robionych na ich bazie. Weźmy na przykład Rieslinga, który jest bardzo popularnym szczepem, a w znanych nam wszystkim marketach, butelkę Rieslinga kupisz już od kilkunastu złotych.

I teraz tak – znamy już nazwę szczepu, czyli Riesling. Ale ta odmiana może być uprawiana w różnych regionach, mamy na przykład Rieslienga niemieckiego, austriackiego, ale uprawiany jest też w Nowej Zelandii. Warto więc pokusić się o zakup butelki Rieslienga  z każdego z tych regionów i potestować na sobie czym się od siebie będą różnić te trunki i który smak odpowiada nam najbardziej ?

I podobnym torem idziemy z kolejnymi popularnymi szczepami win, a jedne z najbardziej znanych i też oczywiście lubianych, to Gewurztraminer (uwielbiamy go za samą nazwę ?. Ale też według nas jest to naprawdę dobre winko).

Taka dygresja w międzyczasie – mówimy wyłącznie o winach monoszczepowych, są to wina polecane dla osób właśnie początkujących, są one wykonane na bazie jednego szczepu, a nie mieszanek.

Wracając do Gewurztraminera – jest to szczep jasnoróżowych winogron hodowanych w Niemczech i Francji i naprawdę polecamy skosztować zarówno niemieckiego, jak i francuskiego winka ?

Inne popularne odmiany to wspomniany na początku artykułu Merlot, bardzo dobry jest też węgierski Furmint, słodki Muscat, czy też wytrawny Sauvignon Blanc – to tylko kilka nazw, o których większość z nas już pewnie słyszała i warto szukać na etykietach butelek tychże właśnie szczepów.

Świetną wskazówką dla początkujących smakoszy wina jest taki tip, aby czytając etykietę zwrócić uwagę na region. Jeżeli na etykiecie będzie widniała informacja: „Wino z Chile” – jest to bardzo niepełna informacja, która pozwala założyć, że wino będzie gorszej jakości. Warto szukać etykiet dokładniejszym regionem uprawiania hodowli danego szczepu.

Nauka o winach poprzez profesjonalne degustacje win, prowadzone przez sommelierów

Sommelier to nikt inny, jak osoba, która wykwalifikowała się w wiedzy o winach. Sommelierzy bardzo często zatrudniani są w dobrych restauracjach, a ich zadaniem jest między innymi doradztwo w wyborze win. Doradzają oni właścicielom, jakie wino mają sprowadzać do swojej kuchni, a do tego pomagają klientom wybrać wino do posiłku.

Sommelierzy bardzo często też prowadzą swoje własne sklepy z winem. Jeżeli chcemy poznać fajne wskazówki odnośnie tego jak kupić wino, dobrze jest odwiedzić takie sklepy i porozmawiać z ich właścicielami. Taka wizyta nie musi wcale zakończyć się kupnem butelki wina, ale pozwoli już co nieco rozeznać się, w najbardziej podstawowych winach.

Właśnie tacy sommelierzy czy też właściciele sklepów z winami od czasu do czasu urządzają degustacje win. Jest to świetna metoda, by nabyć nowej wiedzy o wine, poznać różne szczepy i ich właściwości, dowiedzieć się co powinno charakteryzować wino wyprodukowane na bazie danego szczepu.

Na degustacji można pokosztować kilku rodzajów wina, najczęściej w połączeniu z różnymi przekąskami. Poza tym sommelier wtajemniczy was w sposoby podawania i przechowywania wina (na przykład jak dobierać kieliszki do danego rodzaju wina). Podczas degustacji obalone zostaną popularne mity, którymi obrósł ten słynny trunek, a już jedna taka degustacja pomoże Wam kupić lepsze winko, przy następnej wizycie w markecie.

Newsletter

Informacje o nowościach, konkursach i promocjach. Dostęp do ofert dedykowanych. Regularnie kody rabatowe.

Płatności obsługuje:

Payu.pl
eCard