Facebook
Facebook Ceneo

Kitesurfing, windsurfing – który z tych sportów wodnych jest dla Ciebie?

Jak to działa?
18 czerwca 2020

Każda z tych atrakcji to świetne przeżycie – które z nich jednak wybrać, jeżeli jest się początkującym fanem sportów wodnych? Czy ma znaczenie kondycja lub siła fizyczna?

Kitesurfing kontra windsurfing:

  • kondycja

Istnieje kilka wyznaczników, które mogą ułatwić podjęcie decyzji. Jeden z nich, chociaż wcale nie najważniejszy, to kondycja. Dla osób, które boją się, że nie mają odpowiedniej kondycji zaleca się spróbowanie swoich sił w kitesurfingu. Jednak windsurfing również nie powinien stanowić problemu. W tym sporcie zużywa się więcej siły, jednak każdy powinien sobie z tym poradzić, a już po kilku dniach treningu na wodzie ciało staje się silniejsze.

  • wiek

Oba sporty można uprawiać bez względu na wiek – są one odpowiednie dla wszystkich – dzieci, dorosłych i osób starszych.

  • czas nauki

Przed wyjściem z kajtem na wodę zaleca się poćwiczyć na lądzie z latawcem treningowym, następnie można potrenować pływanie body dragiem. Potem można już próbować startować z deską na wodzie. W windsurfingu początkowe postępy widać szybciej – jednak do stopnia zaawansowanego dochodzi się znacznie dłużej niż w przypadku kajta. Na windsurfingu wystarczy godzina lub dwie treningu i już pływa się na desce z postawionym żaglem. Na kitesurfingu pływać można już podczas pierwszego dnia szkolenia.

  • wrażenia

Kitesurfing to połączenie sportu wodnego i powietrznego. Dzięki latawcowi można przez chwilę unieść się w powietrzu po czym bezpiecznie wylądować w wodzie. Kitesurfing jest obecnie najbardziej popularnym sportem wodnym. Jest to połączenie sportu wodnego i powietrznego. Tutaj kitesurfing zdecydowanie wygrywa. Kitesurfing to więcej możliwości i super frajda. Nie oznacza to oczywiście, że windsurfing nie obfituje w wrażenia. Tutaj też mamy do czynienia z dużą prędkością na wodzie, zresztą już sam moment kiedy uda się stanąć na desce i popłynąć jest ekscytujący :) Oba sporty to naprawdę świetna zabawa.

  • sprzęt

Jeżeli chodzi o przewożenie czy przechowywanie to prościej jest ze sprzętem do kitesurfingu. Deska jest mniejsza i lżejsza, co daje więcej możliwości na wodzie (ale jest mniej stabilnie). Deska do windsurfingu jest znacznie większa i cięższa, a jeszcze dochodzi żagiel. Jednak, niektórzy mogą czuć się dzięki temu bardziej bezpiecznie i stabilnie na wodzie.

  • bezpieczeństwo

Ewentualne upadki amortyzuje woda. Jednak nie zaleca się uprawiania zarówno kitesurfingu, jak i windsurfingu, bez uprzedniego odbycia szkolenia z profesjonalnym instruktorem. Na takim szkoleniu, dowiesz się przede wszystkim jak reagować w różnych sytuacjach. Nie można powiedzieć, że są to sporty bezwypadkowe – nazywamy je przecież sportami ekstremalnymi. Jednak uczęszczanie na szkolenie kitesurfingu dla początkujących lub też windsurfingu i trening pod okiem kwalifikowanego instruktora, zwiększą szansę na uniknięcie wypadku oraz nauczą Cię, jak się zachować w razie wypadku.

Kilka dodatkowych informacji o kitesurfingu znajdziecie również w artykule: https://www.prezentzycia.pl/pl/a/kitesurfing-sport-dla-kazdego

Który sport zatem wybrać?

Oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie – wszystko zależy od tego co pragniesz osiągnąć. Jeżeli podoba ci się pomysł ze skokami na wodzie – kitesurfing jest zdecydowanie dla ciebie. Nie bój się, że nie dasz rady – kilka godzin solidnego treningu pozwoli ci wykonać fajne rzeczy na wodzie. A jak skoczysz i źle wylądujesz – to się podniesiesz i spróbujesz jeszcze raz :) Jeżeli jednak wolisz zacząć od czegoś mniej ekstremalnego – to zapisz się na kurs windsurfingu. Nauka pozwoli ci opanować podstawy tego sportu, między innymi jak wchodzić na deskę, jak ustawić i podnosić żagiel by nie obciążyć pleców i jak rozwinąć odpowiednią prędkość. Uwaga - oba sporty uzależniają! :) Dla obu sportów, jedną z najlepszych lokalizacji jest zatoka Pucka. W jej obrębie znajduje się mnóstwo szkół kitesurfing i windsurfingowych. Popularne miejscowości, w których znajdziecie szkolenia z kitesurfingu i windsurfingu, to Chałupy, Dziwnówek lub Władysławowo. Są to piękne okolice, doskonałe również na wypoczynek. Panują tam najlepsze warunki do uprawiania sportów wodnych. Należy uważać, w którym konkretnie miejscu wykonujemy akrobacje – pływanie zbyt blisko brzegu, na pełnej prędkości na windsurfingu jest niebezpieczne – bardzo łatwo o wypadek. Jeżeli chodzi o kitesurfing, to płytka woda nie stanowi problemu, jednak linia brzegowa nie powinna być zalesiona czy mocno zabudowana.

Czy szkolenie dla początkujących z kitesurfingu lub windsurfingu, to dobry pomysł na prezent?

Voucher na kurs ze sportów wodnych, jest naprawdę świetnym pomysłem na prezent – jednak dla osób, które lubią aktywnie spędzać czas. Jeżeli wiemy, że osoba, którą chcemy obdarować lubi próbować nowych rzeczy i jest otwarta na nowe doświadczenia – taki prezent z pewnością sprawi jej radość i zostanie wykorzystany :). Jeśli jednak chcemy wręczyć prezent osobie, która woli spędzać czas mniej ekstremalnie, wybierzmy dla niej prezent, który również będzie świetną atrakcją, a nie będzie wymagał dużej aktywności. Na przykład rejs katamaranem po Motławie, w Gdańsku. Taki rejs jest świetnym sposobem na zwiedzanie tego pięknego miasta z innej perspektywy. Wracając jednak do szkolenia z wybranego sportu wodnego – niezależnie czy wybierzemy taki voucher dla siebie, czy też dla kogoś, warto pamiętać, by termin szkolenia zarezerwować z odpowiednim wyprzedzeniem.

Newsletter

Informacje o nowościach, konkursach i promocjach. Dostęp do ofert dedykowanych. Regularnie kody rabatowe.

Płatności obsługuje:

Payu.pl
eCard