Facebook Ceneo

Poznaj siłę Internetu XXI wieku, czyli czym jest NFT?

Średnia ocena: 5/5
(2 opinie)
2 lutego 2022

NFT to współczesna technologia, która pozwala zarabiać (lub wydawać :)) niewyobrażalne pieniądze – liczone w miliardach dolarów, za coś, co nie ma żadnego odzwierciedlenia w świecie fizycznym. I chociaż wydaje się nieprawdopodobnym, że ludziom, nawet tym bardzo bogatym, chce się wydawać nierealne sumy na cyfrowe treści – to się dzieje naprawdę.

Chociaż samą technologię opracowano kilka lat temu, a dokładnie w 2012 roku, prawdziwy boom przeżyła ona w 2021 roku. I ta „moda” trwa nadal, stając się coraz bardziej popularną, zarówno na całym świecie, jak i w naszym kraju.

Czym jest NFT?

Jest wiele kopii obrazu Dama z Gronostajem. Ale oryginał jest tylko 1. Wart wiele milionów dolarów. A co gdyby to samo przenieść do Internetu i powiedzieć: to jest jedyna oryginalna cyfrowa wersja "Damy z Gronostajem" bo ma podpis cyfrowy uznawany na całym Świecie.

Na tej zasadzie działa NFT. Artysta tworzy dzieło cyfrowe: obraz, muzykę, film, dorabia do tego historię i podpisuje certyfikatem NFT. I nagle staje się ono dziełem sztuki, którym można handlować. Musi mieć tylko odpowiednio dobrą historię. A teraz wyobraźcie sobie historię, że ktoś stworzył kolekcję obrazków małpek i sprzedał ją za miliony dolarów. To była jedna z tych sprzedaży, o których dowiedział się cały Świat i od tego momentu zaczął się boom na NFT. Mnóstwo osób zaczęło tworzyć obrazy NFT z ciekawymi historiami z nadzieją ich odsprzedaży za gigantyczne pieniądze.

NFT (non-fungible token) niewymienialny, niemożliwy do zhakowania token, oparty na technologii blockchain. Blockchain to baza danych, na której opierają się kryptowaluty. Jednak w przeciwieństwie do nich, każdy, odrębny token NFT jest unikalny, niepowtarzalny. Innymi słowy – wyjątkowy zasób cyfrowy, który nie ma żadnego odpowiednika, nie może nigdy się powtórzyć.

Jest to certyfikat, który potwierdza unikalność cyfrowego zasobu – czyli, jeżeli kupisz obraz, animację, kolaż czy jakiekolwiek inne dzieło, mające certyfikat NFT, to nie kupujesz tego dzieła, tylko właśnie ten certyfikat. W ten sposób internetowa społeczność dowie się, że jesteś właścicielem tegoż certyfikatu, czyli dany, unikalny zasób cyfr, odpowiadający konkretnemu tokenowi, należy do Ciebie. Proste, prawda? :)

 

Najciekawsze sprzedaże NFT 2021

Rekordowa sprzedaż tokena NFT należy do Beepla, który w marcu 2021 sprzedał swoje cyfrowe dzieło „Everyday's – The first 5,000 days” za niebagatelną sumę – 69,3 mln dolarów! Jest to kolaż obrazków tworzonych przez artystę codziennie przez 5000 dni. Nabywca deklaruje, że gdyby zaszła taka potrzeba – zalicytowałby jeszcze wyższe sumy.

Takie pieniądze robią wrażenie, a sam amerykański artysta – Beeple – z pewnością będzie zapamiętany jako jeden z prekursorów trendu. Warto tu zaznaczyć, że przed zawrotną sprzedażą Beeple był skromnym grafikiem i zarabiał „normalne” pieniądze za swoje prace.

To jest jeden z najbardziej znanych przykładów wielkich sprzedaży NFT. Ale nie tylko Beeple (czyli Mike Winkelmann) dorobił się fortuny dzięki tokenizacji swoich cyfrowych dzieł

Przykładów jest mnóstwo, jednemu z artystów udało się nawet sprzedać niewidzialną rzeźbę za 15 000 euro. Rzeźba jest niematerialna i w zasadzie nie istnieje. Artysta przekonuje jednak, że próżnia to twór składający się z energii. Co więcej, nabywca otrzymał instrukcję jak przechowywać ową rzeźbę – w prywatnym domu wolnym od wszelkich przeszkód. Oczywiście rzeźba ma własny, unikalny token NFT i to właśnie dzięki temu udało się sprzedać ja w takiej kwocie.

Przebojem w świecie NFT są również CryptoPunksy – pikselowe twarze, dostępne od wieków za darmo w Internecie. Jednak, odkąd każda z tych (około) 10 tysięcy pikselowych twarzy otrzymała unikalny token NFT – obecnie sprzedają się za miliardy dolarów (każdy z poszczególnych obrazków).

Jakie prawa nabywasz, kupując NFT

Jak napisaliśmy powyżej nabywając NFT, stajesz się właścicielem unikalnego tokena, będącego odpowiednikiem zasobu cyfrowego – obrazka, animacji itd. I teraz taka dygresja – dlaczego piszemy o dziełach twórców jako o zasobach, czy aktywach internetowych? Ponieważ tym aktywem wcale nie musi być dzieło artystyczne, może być nim na przykład...uwaga... emocja! Przykład takiego tokena opiszemy później :)

Wracając do praw właściciela tokena – czym one się różnią od prawa nabycie realnego dzieła? Jeżeli kupimy prawdziwy obraz możemy zrobić z nim co chcemy – zniszczyć, ubrudzić, zamalować, zmieniać jego lokalizację wedle własnego upodobania itd. Takich możliwości nie będziemy mieli, kupując certyfikat poświadczający autentyczność twojego zasobu cyfrowego. Kupując token NFT, kupujesz świadomość, że Twoja kopia danego dzieła (które mogło być już skopiowane milion razy) to właśnie ta wersja autentyczna, oryginalna.

Niektóre NFT działają również jako forma przepustki do elitarnego klubu. Jeżeli nabędziesz obrazek NFT z jakiejś kolekcji obrazków jednego artysty, staniesz się członkiem klubu stworzonego z ludzi, którzy również nabyli NFTki danej kolekcji. W ten sposób NFT tworzy zamknięte społeczności, a jego członkowie rozpoznają się po obrazkach, które najczęściej wstawiają jako swoje zdjęcie profilowe w mediach społecznościowych, jak Facebook i Instagram. Zatem często, nabywając token NFT, nabywasz prawo do bycia członkiem danego klubu. Fakt, że nabywcami bywają znane osoby (ostatnio głośno było o Magdzie Gessler i Krzysztofie Gonciarzu), zachęca do kupowania Nftków z tej samej kolekcji.

Jaką postać może przybrać NFT?

  • NFT – czy to tylko cyfrowa wartość?

Zacznijmy od tego, że NFT może być aktywem całkowicie cyfrowym lub częściowo cyfrowym. Często artyści tokenizują swoje rzeczywiste dzieła. Świetnym przykładem będzie tutaj jeden z pierwszych polskich artystów, który zaczął wyprzedawać swoje prace opatrzone tokenem NFT – Noriaki. W jednym ze swoich projektów wystawia on kopię cyfrową własnych streetartowych dzieł. Nabywający, poza tokenem, otrzymują również współrzędne geograficzne do miejsc, w których naprawdę znajdują się prace artysty.

Jak widać sztuka cyfrowa może być powiązana z tą realną. Jednak nabywający token NFT nie nabywa prawa do dzieła rzeczywistego, staje się po prostu właścicielem oryginalnego zasobu cyfrowego.

Innym przykładem cyfrowego zasobu jest miłość. Wierzcie lub nie – to też można sprzedać. Zrobiła to niedawno słynna polska influencerka zanana jako Marti Renti. To też jest przykład łączenia cyfrowego zasobu z realnym, ponieważ „kupiec miłości” celebrytki, nabył nie tylko prawo do jej cyfrowej miłości, ale również możliwość spędzenia z nią jednej realnej randki. A to wszystko za ledwie niecały milion złotych ;)

  • Co może mieć token NFT?

W zasadzie wszystko. Ztokenizować można wiele zasobów – dzieła artystyczne, pliki muzyczne, grafiki, emocje, uczucia itd. W większości są to wartości tylko cyfrowe, czasami jednak mogą nawiązywać do jakiejś realnej rzeczy czy usługi.

Czy token NFT można podarować na prezent?

Obecnie wyszukanie oryginalnego prezentu na urodziny czy inną okazją nie jest trudne. Żyjemy w ciekawych czasach, które dają nam ogrom możliwości. Możemy podarować w prezencie skok ze spadochronem czy lot samolotem lub motolotnią. Jeszcze 20 lat temu byłoby to nie do pomyślenia. Jednak jeszcze bardziej oryginalnym pomysłem jest podarowanie komuś na prezent wirtualnego zasobu opatrzonego tokenem NFT.

Taki prezent ma swoje zalety – na pewno będzie fantem dla osoby, która lubi kolekcjonować (np. sztukę). Po drugie, wartość tokena może z czasem rosnąć, więc jego właściciel może spróbować go odsprzedać z zyskiem. NFT to dobry i oryginalny pomysł na prezent dla niego, dla niej, dla tych, których fascynują współczesne technologie, znają się na rynku kryptowalut, być może sami inwestują. Dla takiej osoby podarunek w postaci tokena NFT może być nie lada gratką.

Bycie właścicielem tokena NFT jest odpowiednikiem pewnego statusu w społeczności internetowej. W realnym życiu możemy się pochwalić znajomym, że kupiliśmy jakiś supersprzęt, markowe ubrania, gadżety itp. Teraz można się pochwalić posiadaniem zasobu w wirtualnym świecie.

Pomijając jednak wątek statusu – token NFT może też być użytecznym prezentem dla gracza. NFT rozlewa się na coraz więcej rynków, a zatem nie mógł nie objąć rynku gier komputerowych. Gracze RPG mogą stać się właścicielami, na przykład unikalnego wyposażenia postaci, broni itd.

Jak kupić i podarować token NFT w prezencie?

Właśnie tu jest lekka zagwozdka, ponieważ tokena NFT nie kupimy za pieniądze. Najpierw musimy kupić kryptowalutę, ponieważ tylko nią możemy zapłacić za token. Najczęstsza kryptowaluta, wykorzystywana do zakupu NFT, to ethernum. Zatem najpierw musisz kupić krypto (np.ethernum lub inną), następnie założyć cyfrowy portfel. Aby przekazać NFT w prezencie innej osobie, ona również musi mieć portfel cyfrowy kompatybilny z twoim. Czyli jeżeli twój portfel cyfrowy bazuje na ethernum to zakupione NFT możesz wysłać tylko osobie, która również ma portfel cyfrowy bazujący na tej kryptowalucie.

Tokeny NFT zakupisz na specjalnie do tego przeznaczonych serwisach internetowych. Największą i najbardziej rozpoznawalną jest platforma OpenSea. Znajdziesz tam mnóstwo zasobów cyfrowych (nawet wirtualne światy :)), w tym wiele obrazków, grafik czy animacji opatrzonych tokenem NFT. Kolejnym znanym serwisem jest Rarible, który skupia głównie dzieła artystyczne.

Dla prawdziwych kolekcjonerów znajdziemy unikalne dzieła w serwisie Super Rare. Jego właściciele stawiają na oryginalność dzieła, dlatego współpracują z wyselekcjonowaną grupą artystów. Obraz kupiony jako prezent w tej platformie, docenią prawdziwi kolekcjonerzy sztuki.

To tylko niektóre z serwisów, na których można kupować i sprzedawać NFT. I chociaż sama technologia ma swoich zwolenników, jak i przeciwników, nie można zaprzeczyć, że trend istnieje i rośnie w siłę.

Justyna

Autor: Justyna

Newsletter
Informacje o nowościach, konkursach i promocjach. Dostęp do ofert dedykowanych. Regularnie kody rabatowe.

Płatności obsługuje:

Payu.pl
eCard