Facebook Ceneo

Trekking w górach - jak się przygotować?

Średnia ocena: 5/5
(2 opinie)
9 lutego 2024

Prognoza pogody w górach

Kiedy planujemy wycieczkę w góry sprawdzanie prognozy pogody to absolutna podstawa, pozwalająca odpowiednio przygotować się do wyprawy. Warto wiedzieć, że pogoda w górach potrafi się dynamicznie zmieniać, więc konieczne jest jej systematyczne kontrolowanie, zwłaszcza jeżeli planujesz wyjazd z kilkudniowym wyprzedzeniem.

Największym zagrożeniem podczas wypraw górskich są burze i mocne deszcze, a zimą śnieżyce oraz lawiny. Informacje o pogodzie najlepiej czerpać z rzetelnych aplikacji pogodowych, o których jeszcze wspomnę, natomiast aktualne stopnie zagrożenia lawinowego możemy sprawdzić np. na stronach TOPR oraz GOPR.

Aplikacje mobilne przydatne w górach

Aktualnie przy użyciu smartfona możemy zaplanować bezpieczną wyprawę w góry, od wyżej wspomnianej pogody, po szlaki oraz informacje o wybranej trasie, np. dot. ilości przewyższeń.

Najpopularniejsze i najbardziej pomocne aplikacje mobilne przydatne w górach:

Mapa turystyczna - bardzo wygodna i łatwa w obsłudze. Wystarczy, że wpiszesz skąd chcesz wyruszyć oraz dokąd chcesz dotrzeć, a mapa pokaże Ci wszystkie dostępne szlaki prowadzące do celu. Pokażę to na przykładzie popularnego szlaku na Morskie Oko, które cieszy się ogromną popularnością.

Jak można zauważyć na Morskie Oko z parkingu na Palenicy Białczańskiej prowadzi jeden szlak. Oprócz czerwonego szlaku, mapa informuje nas również o ilości kilometrów oraz o tym, ile czasu zajmie nam droga do celu.

Dodatkowo otrzymujemy informację o konieczności wcześniejszej rezerwacji miejsc na parkingu, a także najważniejsze informacje o całej trasie.

Poniżej dla przykładu można zobaczyć trasę z nieco większą ilością szlaków do wyboru. Im więcej szlaków, tym więcej różnorodnych widoków. ;) 

Aktualną wysokość w trakcie wędrówki sprawdzimy za pomocą aplikacji Accurate Altimeter lub innego dowolnego wysokościomierza.

Aplikacje: Ratunek oraz HZS (dla osób podróżujących po Tatrach słowackich), których nie może zabraknąć na Twoim telefonie, kiedy planujesz wyprawę w góry. Wspólną cechą tych aplikacji jest możliwość udostępnienia Twojej lokalizacji służbom ratowniczym, automatyczna wiadomość SMS oraz bezpośrednie połączenie telefoniczne ze służbami.

Aplikacje pogodowe, najbardziej popularne i sprawdzone przez doświadczonych górskich podróżników, to Accuweather, Meteoblue oraz Monitor Burz, z których sama bardzo często korzystam, nie tylko w górach. ;)

Po wybraniu odpowiedniej lokalizacji aplikacja pogodowa informuje nas o temperaturze, prędkości wiatru, opadach. W przypadku Meteoblue wszystkie te informacje mamy przedstawione w 3-godzinnych odstępach czasowych, w przypadku Accuweather pogoda przedstawiana jest z większą dokładnością na najbliższe 4 godziny. Na Monitorze Burz zobaczysz komórki burzowe oraz opady, możesz również śledzić w jakim kierunku oraz z jaką prędkością się zbliżają.

Jak się ubrać w góry?

Przede wszystkim wygodnie - ciasne i niewygodne ubrania to koszmar podczas górskich wypraw. W zależności od pory roku i warunków pogodowych, powinniśmy zadbać o odpowiedni ubiór w góry. Najskuteczniejszą metodą jest ubieranie się na cebulkę, aby zapobiec możliwości przemarznięcia i mieć co z siebie ściągać w razie stopniowej poprawy pogody. Warto zadbać o odpowiednio wodoodporną i jednocześnie oddychającą odzież, żeby nie przemoknąć w razie deszczu. Jako dodatkowe zabezpieczenie z pomocą przychodzą również impregnaty do odzieży! Oprócz standardowej odzieży sportowej, dobrze mieć przy sobie pelerynę przeciwdeszczową oraz wodoodporny pokrowiec na plecak. Przemoknięty plecak wraz z zawartością to nic fajnego.

W przypadku zimowych wypraw w góry najlepiej ubrać bieliznę termiczną, w zimowych warunkach dobrze sprawdzają się spodnie turystyczne/softshellowe, odzież termiczna, niezawodny polar (ciepły i szybkoschnący), kurtka - im lżejsza, tym lepsza, ale przede wszystkim ciepła i nieprzemakalna. Coraz więcej modeli oferuje wypełnienie syntetyczną ociepliną, która zapewnia komfort cieplny oraz wykończenie hydrofobowe, które można wzmocnić odpowiednią impregnacją. Większość kurtek przeznaczonych do zimowego trekkingu jest lekka i zajmuje mało miejsca w plecaku, a to również ma znaczenie.

Jeżeli planujemy spacerować w zimowych lub deszczowych warunkach, to kluczową rolę na szlaku będą pełniły stuptuty, ochraniające górną część buta oraz dolną część spodni przed przemoknięciem.

Jakie buty w góry

Wybór odpowiednich butów zasługuje na osobny artykuł, jest to jedna z najważniejszych kwestii jeżeli mówimy o dłuższych wyprawach pieszych po nierównym terenie. Dobre buty potrafią sporo kosztować, ale jeżeli planujesz częste wyprawy na szlak to dobrze jest przeznaczyć więcej i cieszyć się komfortem. Obolałe stopy w połowie drogi to koszmar…Obuwie jest bardzo ważnym elementem ubioru, powinno być przede wszystkim wygodne oraz posiadać dobrą podeszwę, zapewniającą przyczepność i dobrą amortyzację. 

Idealny but do pieszych wędrówek po górach powinien być możliwie lekki, wodoodporny i oddychający, w zależności od warunków, w jakich planujemy trekking. Na lato wybieramy obuwie z materiału oddychającego, aby zapewnić sobie maksymalny komfort podczas kilkugodzinnego chodzenia. Buty na zimę powinny mieć grubszą podeszwę, ze względu na chłodniejsze warunki oraz koniecznie membranę, która zapewnia nieprzemakalność, oddychalność oraz komfort cieplny. Buty na zimowe wyprawy powinny zakrywać staw skokowy co pozwoli uniknąć kontuzji podczas nierównego ustawienia stopy przy zsuwającym się pod nóg śniegu lub na śliskiej, nierównej drodze. I ponownie przypomnę tylko, że nawet buty z membraną należy impregnować oraz czyścić zgodnie z zaleceniami producenta.

Jakie nie powinno być obuwie trekkingowe? Nie powinno być maksymalnie dopasowane, ani na długość, ani na szerokość. Stopy podczas dłuższych wędrówek puchną, czyli tym samym stają się nieco większe, poza tym podczas schodzenia ta stopa zawsze minimalnie przesunie się do przodu, wówczas pozornie idealnie dopasowany but staje się narzędziem tortur, a ze szlaku jakoś zejść trzeba. 

Czy istnieją buty idealne na każdy sezon? Prawdopodobnie nie. 

Plecak w góry, co do niego spakować?

Dobrze spakowanemu turyście nie straszne żadne wyprawy! Plecak w góry powinien być lekki, a zawartość maksymalnie praktyczna.

Przy wyborze plecaka w góry, oprócz wagi i materiału, kierujemy się również jego pojemnością oraz ilością kieszeni. Dobry plecak trekkingowy, powinien dobrze przylegać do ciała (tutaj dużą rolę odgrywa pas biodrowy), posiadać przynajmniej 2 mniejsze kieszonki na organizację drobniejszych elementów wyposażenia i być możliwie lekki. W przypadku dłuższych lub nocnych wypraw oraz planowanego nocowania w schronisku, w wyposażeniu plecaka powinny być również troki, pozwalające na przymocowanie karimaty i śpiwora.

W wyposażeniu plecaka na górski trekking nie może zabraknąć: 

  • wody/napojów izotonicznych, zwłaszcza w upalne dni, warto mieć przy sobie zapas picia 
  • jedzenia, bo głodny turysta to zły turysta. Czy to kanapki, czy batony, żelki, kabanosy - jedzenie pozwoli Ci uzupełnić zapasy energii w trakcie drogi (i uwaga - śmieci zabieramy ze sobą!)
  • apteczki, w której znajdziesz bandaż, opatrunki gazowe, plastry (zwykłe i na odciski), lek przeciwbólowy, oraz jednorazowe waciki nasączone spirytusem, przydatne do odkażania rany, a zimą folię NRC (koc ratunkowy), która opóźnia proces wychładzania organizmu.
  • peleryny przeciwdeszczowej, która przyda się przy mniejszych i większych opadach deszczu
  • coś na przebranie - dodatkowa para skarpetek, druga koszulka 
  • naładowany telefon (opcjonalnie dodatkowo powerbank), w razie konieczności kontaktu ze służbami ratunkowymi
  • dla dodatkowego komfortu warto wziąć okulary przeciwsłoneczne, które przydają się nie tylko w lecie. Odbijające się od śniegu słońce też potrafi dać popalić

Jeżeli planujesz odwiedzić schronisko, warto mieć przy sobie gotówkę. Z płatnościami kartą różnie bywa, a innego miejsca do nocowania lub zjedzenia czegoś ciepłego może w pobliżu nie być. W przypadku wędrówki po zmierzchu konieczna jest naładowana czołówka z zapasowym akumulatorem lub 2 czołówki!

Raki czy raczki, jaka jest różnica i czy trzeba je ze sobą brać?

O ile nie planujesz zimowych wypraw w wyższe partie gór, raczki będą wystarczającym wyposażeniem. Wiesz czym różnią się raczki od raków? Już po samej nazwie można wywnioskować, że raki brzmią, jak coś dużego i to są prawidłowe wnioski, ponieważ posiadają one o wiele dłuższe metalowe zęby od raczków. Sprawdzają się na stromych oblodzonych szlakach, wbijając się głębiej w podłoże, dają turyście stabilny punkt podparcia. Natomiast raczki sprawdzą się na mniej wymagających szlakach, w niższych partiach gór, które jednak są oblodzone, a spacerowanie nimi gołą podeszwą może grozić nieprzyjemnym upadkiem. Raczki zawsze warto zakupić i mieć przy sobie zimą w górach, co więcej raczki, podobnie jak i nakładki antypoślizgowe przydają się również w miejskich warunkach, na oblodzonych chodnikach.

Raczki zazwyczaj są uniwersalne, dzięki czemu dopasowują się do każdego obuwia.

Ubezpieczenie życia i zdrowia w górach

Dopóki jesteśmy w górach na terenie Polski nie musimy dokupować dodatkowych ubezpieczeń i pakietów, jednak wybierając się w góry poza granicami Polski, ubezpieczenie może okazać się niezwykle przydatne. 

Jednorazowe ubezpieczenie na wyjazd np. w Tatry słowackie nie jest drogie, a może uratować nas przed wydatkami w razie akcji ratowniczej i leczenia zagranicą.

Bezpieczeństwo w górach - jak o nie dbać

Podstawową zasadą bezpiecznego trekkingu jest świadomość swoich możliwości i granic. To oznacza, że zaczynamy od łatwiejszych szlaków i szczytów, jeżeli nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z trekkingiem górskim. Warto wiedzieć również, że zimowe wyprawy górskie są znacznie trudniejsze niż trekking w lecie. Na pierwszą zimową wyprawę najlepiej wybrać nasze piękne Beskidy, a na Tatry wysokie przyjdzie jeszcze czas.

Jeżeli masz małe doświadczenie w górach, odpuść sobie samotne wyprawy. Czy to z przewodnikiem, czy z bardziej doświadczonymi turystami, o wiele bezpieczniej jest wybrać się w góry z drugą osobą, która w razie kontuzji udzieli Ci pierwszej pomocy lub pomoże przejść bardziej wymagające etapy na szlaku.

Przy stromych podejściach o bezpieczeństwo można dbać zapewniając sobie 3 punkty podparcia, w takich sytuacjach świetnie sprawdzają się kije trekkingowe, które nie tylko zapewniają stabilne utrzymanie się na nierównym terenie, ale również odciążają kręgosłup, stawy kolanowe oraz biodra. Przy bardzo stromych podejściach możemy spotkać się z łańcuchami oraz klamrami i to nie tylko w Tatrach, ale również w Beskidach, np. na żółtym szlaku na Babią Górę - polecam jednak wybrać się na ten szlak mając już jakieś doświadczenie w górach.

Wyprawa w Tatry z przewodnikiem

Zdobywanie szczytów z przewodnikiem to gwarancja udanej wyprawy. Nie tylko możesz polegać na jego wiedzy i doświadczeniu, ale również poznasz mnóstwo ciekawostek o górach. Podczas trekkingu w towarzystwie przewodnika tatrzańskiego, wystarczy Ci dobra kondycja, nie musisz planować trasy, zazwyczaj masz również zapewniony odpowiedni sprzęt, np. do wspinaczki. Wówczas nie inwestujesz w kaski, uprzęże, liny itp.

 

Aleksandra

Autor: Aleksandra

Newsletter
Informacje o nowościach, konkursach i promocjach. Dostęp do ofert dedykowanych. Regularnie kody rabatowe.

Płatności obsługuje:

Payu.pl
eCard